عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

اصول حاکم بر قرارداد پیمان مشارکت چیست؟

[تعداد: 2    میانگین: 2.5/5]

اصول حاکم بر قرارداد پیمان مشارکت چیست؟

اصول حاکم بر هر قراردادی نیازمند آگاهی همه جانبه از ضوابط عمومی و اختصاصی و مقررات مختلف این گونه قراردادها می باشد که باید مورد بررسی طرفین قرارداد قرار گیرد اما اصول حاکم بر قرارداد پیمان مشارکت چیست. 

قرارداد پیمان مشارکت

در قرارداد پیمان مشارکت مانند عقد هر قراردادی باید هم شرایط عمومی قراردادها و شرایط خصوصی آن توسط طرفین رعایت گردد و تعهدات طرفین به طور مشخص و غیر قابل تغییر و حاکم بر اجرای قرارداد تعیین گردد.

هر قرارداد مشارکت در انجام پروژه باید چارچوب مشخصی برای اعضای مشارکت کننده ایجاد کند و با توجه به موضوع مشارکت مفاد قرارداد تنظیم گردد و با توجه به ماهیت مشارکت میزان و سهم هر شریک و سود مشارکت مشخص شود .

در قرارداد مشارکت تعیین تکلیف مدیریت پروژه و برنامه ریزی کلی آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است و تمام تصمیمات و اسناد و مدارک پروژه باید با نظر تمام اعضا برسد.

در عقد قرارداد پیمان مشارکت زمانبندی فعالیتهای مختلف باید به تفصیل و در چارچوب برنامه ریزی منظم تعیین گردد و اختیارات مدیر پروژه مشخص و به وی اعلام گردد و تعیین مدیر یا از بین شرکا و یا فردی بیرون از شراکت تعیین شود.

شرایط هر مشارکت باید در قرارداد مشخص و معین باشد و مورد توافق همه اعضا قرار گیرد و سهم هر کدام از شرکا به نسبت شراکت و میزان سرمایه در پروژه مشخص و در قرارداد قید شود.

شرایط مشارکت در قرارداد باید به نوعی مشخص گردد که عمل بر خلاف آن موجب مجازات گردد و سبب گردد تا طرفین مقابل بتوانند از این عمل به نفع خود استفاده کنند.

اصول قرارداد پیمان مشارکت

رعایت ضوابط و مقررات مشارکت در پروژه ها باعث می گردد تا اختلافات بین مشارکت کنندگان در انجام پروژه به حداقل برسد و حقوق طرفین قرارداد رعایت گردد.

قراردادهای پیمان مشارکت در واقع نوعی سرمایه گذاری مشترک اعضا برای رسیدن به اهداف مشترک و سود آوری بیشتر می باشد و در حوزه های مختلف تولیدی ، بازرگانی، و خدماتی و زیر ساختی انجام می گیرد.

سهم مشارکت اعضا در قراردادهای مشارکتی در اختیار مدیر پروژه قرار می گیرد تا هزینه های پروژه تامین گردد و در صورت سود آوری پروژه سهم سود هر اعضا به نسبت سهام وی در مشارکت تعیین می گردد.

افرادی که بخواهند به صورت مشارکتی در فعالیتهای تولیدی و بازرگانی مشارکت  داشته باشند باید در وحله نخست به  موضوع مشارکت آشنایی داشته باشند و در هر مشارکتی میزان سرمایه و هزینه ها و میزان مشارکتها را سنجیده و بعد اقدام به عقد قرارداد پیمان مشارکت نمایند .

در صورت بروز مشکل در زمینه تنظیم قرارداد می توانید از مشاوره حقوقی وکیل تنظیم قراردادها مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول
برچسب‌ها