عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

اصول قرارداد تامین سرمایه چیست؟

[تعداد: 1    میانگین: 4/5]

اصول قرارداد تامین سرمایه چیست؟

امروزه برای تامین منابع مالی جهت خرید تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی پروژه ها و تهیه سرمایه برای طرح های تولیدی و ایجاد زیر ساخت های فنی طرح ها از منابع مالی و اعتباری داخلی و خارجی استفاده می کنند که به فاینانس معروف شده است و باید دید چه اصولی بر این قراردادهای تامین سرمایه یا همان فاینانس حاکم می باشد لذا در این مقاله به بررسی قرارداد تامین سرمایه پرداخته شده است .

قرارداد تامین سرمایه

قراردادهای تامین سرمایه بدین صورت ایجاد می شوند که بانکها یا موسسات اقتصادی و تجاری داخلی و خارجی وام را با هدف انجام طرح های مشخصی به شرکت مشخصی پرداخت می کنند ، بدون اینکه بر هزینه کردن این وام نظارت کنند و بانک و موسسات هیچ تعهدی در قبال موفقیت طرحی که سرمایه گذاری شده است ، ندارند و طبق سر رسید هایی که بین طرفین یعنی بانک یا موسسه و مدیران پروژه توافق شده است ، اصل و فرع سرمایه خود را دریافت می کنند .

در موضوع تامین سرمایه نسبت به زمان سررسید ، باز پرداخت ها اگر بیش از ۱۰ سال باشد به آن قرارداد تامین منابع مالی بلند مدت فاینانس می گویند اما اگر کمتر از ۱۰ سال زمان سررسید ها تعیین شود به این قراردادهای تامین منابع مالی کوتاه مدت یا ریفاینانس گفته می شود.

نوع دیگری از تامین منابع مالی یا همان سرمایه گذاری اجاره های بلند مدت به شرط تملک می باشد در این نوع سرمایه گذاری مالک دارایی خود را به طرف دیگر اجاره می دهد تا در ازاء پرداخت معینی از آن استفاده کند و بعد از پایان مدت تعیین شده ، میتواند تملک آن را نیز در اختیار بگیرد.

شرایط تنظیم قرارداد تامین سرمایه

قراردادهای تامین سرمایه که معمولا بلند مدت هستند ، انعقاد آنها باید با نظارت بانک مرکزی انجام شود و نرخ بهره و زمان سر رسید باید به طور کامل و روشن در آنها ذکر شده باشند.

نرخ بهره در قراردادهای سرمایه گذاری به طبقه بندی سر رسید توسط کشور میزبان سرمایه بستگی دارد و اگر ثروتمند باشد سر رسید ها تا ۵ سال و اگر فقیر باشد ، بیش از ۱۰ زمان  خواهد برد و به همان نسبت بهره بیشتر خواهد بود.

در تعیین زمان پرداخت ها در قراردادهای تامین مالی ، طرحها دو نوع تسهیلات بلند مدت فاینانس و کوتاه مدت ریفاینانس هستند که  زمان سررسید که فاینانس بین ۱۰ تا ۱۵ سال  و ریفاینانس بین ۱تا ۳ سال است ، در فاینانس بازپرداخت تسهیلات توسط بانک مرکزی تضمین شده اما در ریفاینانس توسط بانکهای تجاری تضمین می شود ، همچنین فاینانس برای خرید و احداث و یا توسعه پروژههای اقتصادی و تجهیزات و آموزش استفاده می شود اما ریفاینانس فقط برای واردات کالا میتوان از آن استفاده کرد.

در صورت بروز مشکل در زمینه تنظیم قرارداد می توانید از مشاوره حقوقی وکیل تنظیم قراردادها مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول
برچسب‌ها