عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

موارد استثنای حضانت طفل زیر ۷ سال توسط مادر چیست؟

[تعداد: 66   میانگین:  2.6/5]

حضانت طفل در قانون

حضانت به معنای حفظ و نگهداری و پرورش طفل می باشد. در قانون از حضانت تعریفی وجود ندارد اما مواد ۱۱۶۸ الی ۱۱۷۰ قانون مدنی و نیز مواد ۴۰ الی ۴۷  فصل پنج قانون حمایت از خانواده به بیان قوانینی در مورد چگونگی نگهداری و پرورش و تربیت اطفال پرداخته اند. با توجه به اینکه زن به صورت فطری توانایی پرورش و تربیت فرزندان را دارا می باشد، قانون بنا بر مصلحت طفل، در ماده ۱۱۶۹ قانون مدنی ، حضانت طفلی که پدر و مادر وی جدا از یکدیگر زندگی می کنند،  تا سن هفت سالگی طفل اولویت حق حضانت را  به مادر داده و پس از هفت سالگی اولویت با پدر خواهد بود. اما مواردی وجود دارد که باعث سلب حضانت از مادر می شود.

حضانت فرزند

موارد سلب حضانت طفل

قانون موارد استثنای حضانت را ذکر نموده که در صورت وجود آنها، سبب سلب حضانت از مادر خواهد شد، چنانکه در ماده ۱۱۷۰ قانون مدنی آمده که در صورتی که مادر در مدتی که حق حضانت را دارد، چنانچه مبتلا به جنون شود و یا با شخص دیگری ازدواج کند، باعث سلب حضانت از او می شود. ولی در مواردی که حضانت فرزند با توافق والدین به مادر سپرده شده باشد،  آنگاه با ازدواج مجدد،حضانت از وی سلب نمی شود.

موارد استثنای حضانت طفل

همچنین مواردی که وجود آنها موجب صدمه جسمی و روحی و اخلاقی به طفل می شود را مورد توجه قرارداده و مقرر نموده که وجود آنها نیز باعث سلب حضانت هر کدام از والدین  خواهد شد، این موارد طبق ماده ۱۱۷۳ قانون مدنی عبارتند از: اعتیاد زیان آور به مواد مخدر، الکی و یا قمار، شهره بودن به فحشا و فساد اخلاقی، سوء استفاده از طفل، اجبار طفل به کارهای ضد اخلاقی اقبیل فحشا، تکدی گری و… ، مبتلا بودن به بیاری های روانی، تکرار ضرب و جرح بیش از اندازه.

علاوه بر موارد ذکر شده با توجه به شرایط لازم حضانت اعم از توانایی عقلی و عملی، شایستگی اخلاقی، اسلام (در مورد مسلمانان) و عدم ازدواج زن با شخص دیگر که در قانون آمده، اگر هر کدام از والدین که حضانت را برعهده دارد، دچار بیماری لاعلاج و مسری مثل سل و … گردد که احتمال سرایت آن به طفل وجود داشته باشد، حضانت از او سلب می گردد جز در مواردی که بتواند وظایف حضانت را بوسیله پرستار انجام دهد.

حضانت

سلب حضانت از مادر در صورت ازدواج مجدد

در مورد فسخ حضانت در صورت ازدواج مجدد مادر، علاوه بر آنچه که در ماده ۱۱۷۰ آمده است، چنانچه پدر مفقود شده باشد، در صورتی که مادر به اداره سرپرستی مراجعه نماید می تواند به عنوان امین موقت تعیین شده و حضانت را با وجود ازدواج مجدد برعهده داشته باشد. همچنین در صورت مرگ پدر بنا بر آنچه در ماده ۴۳ قانون حمایت از خانواده آمده است، حضانت طفل به مادر خواهد رسید. بنابراین اگر مادر ازدواج مجدد کند و پدر نیز فوت شده باشد، باز هم حضانت با مادر خواهد ماند.

در صورت بروز مشکل در زمینه حضانت طفل می توانید از مشاوره حقوقی وکیل خانواده مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول

یک پاسخ به “موارد استثنای حضانت طفل زیر ۷ سال توسط مادر چیست؟”

  1. وکيل پايه يک رشيدي گفت:

    متاسفانه قانون مانقص زيادي درمورد سرپرستي پدرومادر دارد وباتوجه به اينکه حضانت دختر بعد ۹سال با خود دختر هست ايراداساسي باتوجه به شرايط زندگي وجوامع حال حاضر دختر ۹ساله به هيچ عنوان مصلحت خود راندانسته واحساسي تصميم ميگيرد چطوردخترتازمان ازدواج تحت سرپرستي ومخارج ونفقه او به عهده پدر ميباشد درحضانت وسرپرستي دختر ميبايست ازاين مطلب استفاده وحضانت الزامي دخترتازمان ازدواج باپدرباشدچراکه جامعه کنوني کشورما جهت جلوگيري از هرج ومرج جامعه واستحکام خانواده قانوني دراين خصوص تغيير ومصلحت جامعه واستحکام خانواده درنظرگرفته شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *