عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
021-88373652

ارکان جرم منازعه چیست؟

[تعداد: 6    میانگین: 3.3/5]

ارکان جرم منازعه چیست؟

هر جرمی برای اینکه به وقوع برسد ، در قانون برای آن ارکانی قرار داده شده است که با وجود این ارکان و محقق شدن آنها ، امر جرم محتمل و حتمی خواهد بود و اثبات آن ممکن و غیر قابل انکار خواهد بود ، جرم منازعه نیز ارکان مربوط به خود را دارد که با وجود این ارکان جرم منازعه محقق می شود لذا در این مقاله ارکان جرم منازعه توضیح داده خواهد شد . 

ارکان جرم منازعه

ارکان جرم منازعه سه عنصر قانونی ، مادی، عنصر معنوی یا همان روانی هستند که هر کدام باید در جرم به طور جداگانه مورد بررسی قرار گیرند.

  • عنصر قانونی :

منظور از عنصر قانونی در جرم منازعه این است که قانون منازعه را به عنوان یکی از جرائم محسوب کرده باشد و این عمل در قانون جرم شناخته شده باشد ، ماده ۶۱۵ قانون تعزیرات عمل منازعه را جرم قلمداد کرده است و این ماده رکن قانونی جرم خواهد بود.

در این ماده منازعه به عنوان یک جرم اشتراکی معرفی شده است و ماهیت جرم مباشرت جمعی ذکر شده و عنوان شده که شرکت کنندگان در جرم باید بیشتر از دو نفر باشند و مرتکبین را به حبس و پرداخت دیه محکوم کرده و اعلام میدارد که اگر در منازعه قتلی پیش آمده و قاتل هم شناسایی شود ، باز جرم شرکت در منازعه برای تمام افراد دخیل موجب محکومیت خواهد شد، همچنین در این ماده منازعه از جرائم علیه امنیت و آسایش عمومی قرار داده شده و قانون مجازات مناسب برای این مورد را نیز در نظر گرفته است.

  • عنصر مادی:

عنصر مادی مورد نظر در منازعه رفتار فیزیکی هر یک از شرکت کنندگان در نزاع می باشد و عمل آنها مورد نظر است که به صدمه به دیگری منجر شود ، نه فحاشی و درگیری لفظی بین آنها ، تحقق جرم منازعه از لحاظ مادی باید منتهی به ضرب و جرح طرف مقابل شود و باید رفتاری متقابل صورت گرفته باشد و هر دو طرف هم فاعل باشند و هم مفعول یعنی در نزاع هم مورد زد و خورد قرار گیرند هم خود صدمه ببینند ، افرادی در منازعه دخیل دانسته می شوند که در اقدامات فیزیکی و جسمانی نزاع شرکت کرده باشند و سلاح مورد استفاده چندان قابل اعتنا نمی باشد.

  • عنصر معنوی : 

در عنصر معنوی جرم منازعه اگر اراده و اختیار فرد در نزاع دخیل نبوده و به اجبار یا برای دفاع از خود مجبور به نزاع شده باشد ، دیگر رکن معنوی جرم محقق نشده و مجازاتی برای نزاع کننده در نظر گرفته نمی شود ، در واقع داشتن سوء نیت برای فرد در نزاع کافی است تا محکوم شود و برای تحقق عنصر معنوی جرم منازعه سوء نیت عام لازم است و عمد داشتن در شرکت کردن در نزاع دسته جمعی یا فردی نه بر اساس اجبار یا دفاع از جان یا ناموس خود.

هر ماده قانونی و مجازاتی که برای مرتکبین جرم مشخص می شود ، در واقع بیشتر برای این است که افراد جامعه را با عواقب این گونه کارها آشنا کند و بازدارندگی این مواد قانونی باعث شود تا افراد بیشتر به عواقب رفتار خود پی ببرند.

در صورت نیاز به وکیل برای دعاوی شرکت در نزاع دسته جمعی می توانید از مشاوره حقوقی وکیل کیفری مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول
برچسب‌ها
راه آسان تر برای ارتباط با ما