عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

ارث زن از شوهر به چه میزان است؟

[تعداد: 20   میانگین: 2.6/5]

قانون ارث زن از شوهر

در ماده ۸۶۱ قانون مدنی، دو امر سبب و نسبت، موجب انتقال ترکه تحت عنوان ارث از متوفی به ورثه می شود. به موجب وقوع عقد دائم بین زن و مرد، رابطه زوجیت باعث حصول سببیت می شود. در ماده ۸۶۴ قانون مدنی نیز به این مورد اشاره شده است و زوجین را از جمله افرادی نام برده است که در صورت زنده بودن در هنگام فوت فرد مقابل، به موجب سبب از یکدیگر ارث می برند. ارث زن از شوهر در صورت عقد دائم نیز پس از مرگ شوهر به موجب سببیت ایجاد می شود. هرچند در ماده ۸۸۰ قانون مدنی به این امر تأکید شده است که اگر زن، خود باعث مرگ شوهر شده باشد و به عبارتی وی را به قتل عمد رسانده باشد، سهمی از ارث شوهر نمی برد.

شروط ارث زن از شوهر

با توجه به ماده قانون های ذکر شده، وجود دو شرط برای بردن ارث زن از شوهر الزامی است:

شرط اول آن است که زن در هنگام فوت شوهر زنده باشد. به این معنی که در صورتی که زن، پیش از شوهر فوت نموده باشد، ارثیه شوهر به فرزندان و بستگان زوجه متوفی تعلق نخواهد گرفت.

شرط دوم برای ارث زن از شوهر نیز به ماده ۹۴۱ قانون مدنی مربوط است و شامل ممنوع الارث نبودن زن می شود. یعنی همانطور که در ماده ۸۸۰ بیان شد، زن خود قاتل عمد شوهر نباشد و طبق ماده ۸۸۱ قانون مدنی، در هنگام فوت شوهر کافر نباشد.

سهم ارث زن از شوهر

ماده ۹۱۳ قانون مدنی به سهم زن و شوهر از ارثیه یکدیگر اشاره نموده است و در این زمینه بیان داشته است که هر یک از زوجین در صورتی که در هنگام فوت دیگری زنده باشند، از متوفی ارث می برند. ارثیه مرد از زن به میزان نصف ترکه وی و ارثیه زن از مرد به میزان ربع ترکه وی است. این در حالتی که زوجین اولادی نداشته باشند. اگر زن و شوهر دارای فرزند باشند هر یک از سهم الارثی که ذکر شد، نصف می شود. به این معنی که مرد به میزان یک چهارم و زن به میزان یک هشتم از ترکه مرد برخوردار می شود.

سهم ارث زن از شوهر در صورت چند همسری مرد

در ماده ۹۴۲ قانون مدنی، شرایط و سهم ارث زن از شوهر در صورت تعدد زوجین مرد را بیان داشته است. به این صورت که اگر مردی دارای دو یا ۴ همسر با عقد دائم باشد و فرزند نیز داشته باشد، یک هشتم از ترکه وی بین همسران وی به مساوات تقسیم خواهد شد.

در صورت بروز مشکل و سؤال در زمینه ارث زن از شوهر می توانید از مشاوره حقوقی وکیل ارث مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

 

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *