عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

ادله اثبات نسب چیست؟

[تعداد: 6   میانگین:  2.5/5]

ادله اثبات نسب چیست؟

در عرف هر جامعه ای ،  فرد حق دارد که از نژاد و نسب خود مطلع و آگاه باشد ، همه جوامع نسب فرزند را منسوب به والدین او می دانند ، مگر آنکه خلاف آن اثبات شود ، اما امروزه در بسیاری از دعاویی که در دادگاه ها مطرح می شود یا برای نفی ولد است یا اثبات نسب ، که این اثبات نسب دلایل مربوط به خود را دارد لذا در این مقاله به بررسی ادله اثبات نسب پرداخته می شود .

ادله اثبات نسب

برای اثبات نسب یک فرد دلایلی ازجمله موارد زیر لازم است:

– اقرار توسط والدین

اقرار توسط والدین ، خود باید دارای شرایط صحیح باشد ، یعنی امان آن وجود داشته باشد و تعارضی نداشته و در ازدواج شرعی رخ دهد .

– قاعده اماره فراش

طبق این قاعده ، طفلی که در ازدواج والدین متولد شود ، متعلق به پدر است مگر آنکه پدر ادعای نفی ولد کند که این مورد در ماده ی ۱۱۵۸ قانون مدنی به صراحت بیان شده است .

شهادت شهود

نیز دلیلی بر انتساب نسب می تواند باشد .

آزمایشات پزشکی

این آزمایشات بنا به درخواست والدین و با نظر دادگاه مورد توجه قرار می گیرد و درصد خطا  در آن بسیار پایین است.

– شناسنامه

این سند رسمی می تواند مدرک مهمی در بین ادله اثبات نسب افراد باشد ، به شرطی که به صورت قانونی و از راه مجاری قانونی تنظیم شده باشد ، در تنظیم این سند چون مدارک بیمارستانی دخیل است ، اثبات مادر فرزند به راحتی ممکن خواهد بود اما در مورد پدر اگر تا زمان پایان مهلت قانونی یعنی دو ماه از تولد کودک نسبت به نفی ولد اعتراضی نشده باشد ، نسبت پدر با فرزند به اثبات می رسد و قابل اعتراض نخواهد بود.

این مدارک و مستندات در صورتی وجه قانونی پیدا می کند که تولد فرزند از راه مشروع بوده باشد ، در موضوع اثبات نسب معمولا چون تولد از مادر صورت می گیرد و نمی توان آن را نادیده گرفت ، شواهد و مدارک زایمان از مادر مشهود و عینی است،  بیشتر دعاوی اثبات و یا نفی ولد در مورد نسب پدری خواهد بود ، در واقع به خاطر شرایطی که تشکیل نطفه را ایجاد می کند ، نمیتوان به صراحت تولد فرزندی را به پدر منسوب دانست .

در کشور ایران ، صلاحیت رسیدگی به دعاوی اثبات نسب با دادگاه خانواده است و چون در کشور ما موضوع نهاد خانواده از اهمیت فراوانی برخوردار است ، باید در این حوزه رسیدگی با دادگاه خانواده باشد .

در موضوع اثبات نسب چون دشواری های فراوانی وجود دارد ، قانون باید در این موضوع مداخله کند و کسی نمی تواند به خودی خود این امر را نفی یا اثبات کند ، بلکه باید با طرح دعاوی در محاکم نسبت به ارائه ادله خود اقدام و رای صادره از این محاکم را پذیرا بود  .

در صورت بروز مشکل در زمینه اثبات نسب می توانید از مشاوره حقوقی وکیل خانواده مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *