عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

احکام قانونی نسب نامشروع چیست؟

[تعداد: 1   میانگین:  5/5]

احکام قانونی نسب نامشروع چیست؟

احکام قانون دعاوی و دلایل اثبات و نفی نسب ، در صورتی مورد توجه، پذیرش و رسیدگی قرار می گیرد که تولد فرزند از زوجیت والدین به وجود آمده باشد و نکاح آنها مشروع بوده باشد نه از راه روابط آزاد و غیر شرعی ، حال اگر کودکی از راه روابط غیر شرعی متولد شود ،  احکام قانونی نسب او چه خواهد شد ، از این رو در این نوشتار به بررسی نسب نامشروع می پردازیم .

نسب نامشروع

روابط نامشروع از جمله روابط آزادی است که در قانون ایران هیچ جایگاهی ندارد و حقوقی را برای طرفین ایجاد نخواهد کرد ، زیرا این امر برخلاف موازین شرعی ایران است و ارزشهای خانوادگی و اجتماعی افراد را زیر سئوال می برد .

در جامعه ایرانی به تشکیل خانواده و حفظ آن اهمیت فراوانی داده شده است و اگر بدون توجه به آن و با رابطه آزاد و غیر شرعی کودکی متولد شود ، آثار و عواقب بدی هم برای والدین و هم فرزند خواهد داشت و بیشترین ضربه را فرزند از این ناحیه خواهد خورد ، چه بسا آثار این موضوع تا آخر عمر گریبانگیر او شود.

قانون برای طفلی که از راه نامشروع متولد شده ، گرچه از حقوقی محروم شده باشد اما به منظور حفاظت ، منافعی در نظر گرفته است ، این طفل از ارث بردن از پدر محروم می گردد همچنین پدر او از وی ارثی نخواهد برد اما از طرف مادری مشمول قانون وراث خواهد گردید.

گر چه این طفل از بعضی از احکام ناشی از نسب محروم می گردد اما پدر او ملزم به پرداخت نفقه به مادر و هزینه های فرزند خواهد بود و باید نسبت به گرفتن شناسنامه با نام خانوادگی پدر اقدام کند .

در قانون ایران برای حفظ نهاد مقدس خانواده ، برای طفلی که از نسب مشروع متولد شود با طفلی که از نسب نامشروع متولد شود حقوق جدایی قائل شده اند .

حضانت فرزند نامشروع

در موضوع حضانت و نگهداری از فرزندی که از راه نامشروع متولد شده است ، قانون به صراحت بیان نکرده که حضانت با کدام یک از والدین باشد ، فقط موضوع را به طور کلی بیان کرده است اما در مورد نفقه و هزینه کودک آن را بر گردن پدر قرار داده است.

قانون برای فرزندی که از راه نامشروع متولد شده بر آن است که حداقل حقوق را در نظر گرفته تا برای بهبود شرایط این افراد چاره ای اندیشیده شود و شرایط زندگی برای آنان به طور مناسبی فراهم شود.

اگر چه فرزندی که از راه نامشروع متولد شود ، از پدر خود ارث نمی برد اما در مورد ازدواج مانند فرزندی که از راه مشروع متولد شده نمی تواند با خواهر یا برادر خود ازدواج کند و طبق ماده ی ۱۰۴۵ قانون مدنی ، آنچه در مورد نکاح با نسب خونی در مورد افرادی که از راه شرعی متولد شده اند ، منع شده ، در مورد افراد نامشروع نیز صدق می کند و نمی تواند با محارم خود ازدواج کند.

در صورت بروز مشکل در زمینه اثبات نسب می توانید از مشاوره حقوقی وکیل خانواده مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *