عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

اجرت المسمی چیست؟

[تعداد: 92   میانگین: 2.8/5]

تعریف حقوقی اجرت المثمی

در مباحث حقوقی مربوط به قراردادهای اجاره و اثرات ناشی از آن، به طور کلی با دو مفهوم اجرت المثل و اجرت المسمی روبرو می شویم. هرچند، اجرت المثل دارای آثار جدی تری است و از لحاظ حقوقی، با پیچیدگی های بیشتری همراه است. به طور کلی، اجرت المسمی مبلغی است که در قرارداد اجاره تعیین می شود و تفاوت های اساسی با اجرت المثل دارد. باید به این نکته توجه داشت که اجرت المسمی تعلق گرفته به مال غیر منقول، منقول تلقی می شود و به عبارتی می توان آن را جزو اموال منقول حکمی قرار داد. بنابراین مرجع صالح برای رسیدگی به دعاوی مربوط به اجرت المسمی، دادگاه واقع در محل وقوع ملک مورد دعوی است.

به طور معمول، قرارداد اجاره بین دو نفر شامل مالک به عنوان متقاضی واگذاری منافع ملک، و مستاجر به عنوان متقاضی تصرف بر ملک منعقد می گردد. در این قرارداد که اصطلاحاً به آن اجاره نامه گفته می شود، میزان اجاره بها نیز ذکر می گردد. در واقع به عوض توافق شده در اجاره نامه بابت اجاره هر ملک و شی مشخصی، اجرت المسمی می گویند. در صورتی که مستاجر، در پرداخت اجاره بهای ماهیانه خود تأخیر داشته باشد، موجر حق دارد که از طریق قضایی برای مطالبه اجور معوقه خود اقدام نماید. در این مستاجر باید برابر با میزان اجرت المسمی تعیین شده، به پرداخت اجاره بهای معوقه خود بپردازد.

تفاوت اجرت المثل و اجرت المسمی

در صورتی که انتفاع فرد متصرف خارج از قرارداد اجاره صورت گرفته باشد، موجر می تواند بابت زمان تصرف غیر قانوی فرد متصرف، اجرت المثل دریافت کند. این امر در مواردی پیش می آید که تصرف به موجب عقد باطل انجام شده باشد، یا انتفاع از ملک به صورت غصبی بوده باشد، یا تصرف مستاجر پس از پایان مهلت قرارداد اجاره، همچنان بدون اذن مالک ادامه می یابد. در این صورت آنچه که متصرف باید پرداخت نماید، مبلغی متفاوت با آنچه تحت عنوان اجرت المسمی در قرارداد اجاره به آن اشاره شده است می باشد و این مبلغ، بابت تصرف بر مالک در خارج از قالب قرارداد تعیین می شود.

ملکی

اجرت المسمی به صورت قراردادی بین مستاجر و موجر تعیین می شود اما اجرت المثل منشاء قراردادی نداشته و پس از ارائه دادخواست مطالبه اجرت المثل توسط موجر به دادگاه، از سوی کارشناس تعیین می گردد. اجرت المثل جزو اموال غیر منقول تبعی است اما همانطور که گفتیم، اجرت المسمی منقول حکمی است. در صورت تأخیر در پرداخت اجاره بها و طرح دعوی مطالبه اجور معوقه در دادگاه، مستاجر باید علاوه بر پرداخت اجرت المسمی، خسارت تأخیر تأدیه را نیز بپردازد. اما از آنجاییکه اجرت المثل خود، نوعی خسارت است، خسارت تأخیر تأدیه به آن تعلق نمی گیرد.

در صورت بروز مشکل در زمینه مطالبه اجرت المسمی می توانید از مشاوره حقوقی وکیل ملکی مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول

یک پاسخ به “اجرت المسمی چیست؟”

  1. حسن برادری گفت:

    به عبارتی می توان آن را جزو اموال منقول حکمی قرار داد. بنابراین مرجع صالح برای رسیدگی به دعاوی مربوط به اجرت المسمی، دادگاه واقع در محل وقوع ملک مورد دعوی است.

    سلام در همین جمله پارادوکس وجود دارد – یعنی اجرت المسمی جز اموال منقول حکمی است و دادگاه صالح به رسیدگی همان دادگاه محل وقوع ملک است ؟؟؟ اگر منقول حکمی است چرا دادگاه محل وقوع ملک ؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *