عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

اجرت المثل زنان شاغل چگونه محاسبه می شود؟

[تعداد: 7   میانگین: 3.1/5]

آیا اشتغال زن در محاسبه اجرت المثل تاثیر دارد؟

در محاسبه اجرت المثل زن عوامل متعددی تاثیر گذار هستند؛ اشتغال زن یکی از این عوامل می باشد که نحوه ی تاثیر آن در محاسبه اجرت المثل زنان شاغل را در اینجا مورد بررسی قرار می دهیم.

تاثیر اشتغال زن در تعلق  گرفتن اجرت المثل به او

تعلق اجرت المثل به زن مستلزم وجود شرایط مشخصی می باشد که اشتغال زن و یا عدم اشتغال وی جز این شرایط نبوده و بنابراین تاثیری در تعلق گرفتن و یا تعلق نگرفتن اجرت المثل به زن ندارد.

محاسبه اجرت المثل زنان شاغل

با اینکه اشتغال  و یا عدم اشتغال زن در تعلق اجرت المثل به وی تاثیر گذار نیست اما در محاسبه اجرت المثل تاثیر گذار می باشد؛ به عبارت دیگر اشتغال زن در میزان اجرت المثل تاثیر گذار است.

در محاسبه اجرت المثل زنان شاغل معمولا چنین فرضی مطرح است که زنان شاغل در بیرون از خانه ، کمتر در خانه حضور دارند و به همین دلیل وقت کمتری را برای رسیدگی به امور خانه صرف می کنند بنابراین بایستی اجرت المثل کمتری در مقایسه با زنانی که تمام وقت خود را در خانه سپری می کنند، داشته باشند. اما گاهی اوقات ممکن است که اشتغال زن مانعی برای کمتر انجام دادن امور خانه نشود و زن هم شاغل بوده و هم به امور خانه به اندازه کافی رسیدگی نماید؛

اما در اینجا نیز برخی کارشناسان برای این گروه از زنان در مقایسه با زنانی که تمام وقت در خانه حضور دارند باز هم تفاوت قائل هستند؛ چرا که معتقدند زنی که مدت زیادی از روز را بیرون از خانه سپری کند نمی تواند به صورت طبیعی و مانند زنی که از صبح تا شب به امور خانه می پردازد، فعالیت داشته باشد، و نمی توان اجرت المثل زنی که تمام وقت در خانه حضور دارد را با اجرت المثل زنی که در بیرون از خانه اشتغال دارد، مساوی دانست. پس باز هم برای زنان شاغل اجرت المثل کمتری محاسبه می شود.

امکان مطالبه دارایی های خرج شده زن در زندگی مشترک در کنار مطالبه اجرت المثل

مطابق آنچه که در ماده ۳۰ قانون حمایت از خانواده مصوب ۱۳۹۱ آمده است، در صورتی که زن از اموال خود برای مخارج متعارف زندگی هزینه کرده باشد و این کار را به دستور مرد و یا با اجازه از او انجام داده باشد، چنانچه بتواند این موضوع را در دادگاه اثبات کند، می تواند معادل آن اموال را از مرد دریافت کند.

بنابراین چنانچه زنی در بیرون از خانه اشتغال داشته و به همین دلیل اجرت المثل کمتری برای او محاسبه شده باشد، در صورتی که او از درآمد خود مطابق آنچه که در این ماده قانونی هزینه کرده باشد، می تواند آن را علاوه بر اجرت المثلی که برای او تعیین شده است، مطالبه نماید.

در صورت بروز مشکل در زمینه اجرت المثل ایام زوجیت می توانید از مشاوره حقوقی وکیل خانواده مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *