عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

مطالبه اجرت المثل زمین کشاورزی توسط وراث چگونه است؟

[تعداد: 9   میانگین: 3.3/5]

تصرفات زارع بر زمین کشاورزی

زمین های زراعی عرفاً به دو طریق در اختیار کشاورزان قرار می گیرد. در روش اول که در اغلب مناطق زراعی ایران این روش در جریان است، مالک زمین اقدام به اجاره یا مضارعه آن به زارع، جهت انجام کار کشاورزی می نماید. در این صورت زارع می تواند با انجام عملیات داشت و برداشت و کاشت به افزایش بهره وری محصول خود بپردازد. در روش دوم که در گذشته در جاهایی مانند مازندران رواج داشت، کشاورز به تصرف زمین های بایر و غیرقابل کشت با اجازه مالک پرداخته و زمین را آماده کشت می نمود. از این رو، مباحثی نظیر اجرت المثل زمین کشاورزی اهمیت پیدا کرده است.

اجرت المثل زمین کشاورزی

به اشاره به دو روش بالا، دو بحث حقوقی در خصوص زمین های کشاورزی مطرح می شود، یکی حق زارعانه که به زارع و نتیجه کار وی مربوط می شود و دیگری اجرت المثل ایام تصرف زمین کشاورزی می باشد که در صورت تصرف زارع بدون اجازه مالک یا وراث بر زمین زراعی و کسب درآمد از آن مطرح می شود.

حق زارعانه در واقع همان مبلغی است که در ازای فعالیت مستمر و دراز مدت زارع در زمین زراعی مالک، با اجازه وی، که منجر به افزایش مرغوبیت زمین مالک شده است به کشاورز تعلق می گیرد.

اجرت المثل زمین کشاورزی پس از فوت مالک

در بسیاری از مناطق ایران، زمین های زراعی به عنوان مال غیر منقول از مالک به وراث به ارث می رسد. بیشترین اختلاف و دعاوی مطرح شدهاجرت المثل زمین کشاورزی در زمینه اجرت المثل زمین کشاورزی به شرایطی مربوط می شود که یکی از وراث، منحصرا به کسب درآمد از زمین زراعی مشاع بین وراث پرداخته و از سهم الارث سایر وراث برای کسب منفعت خود استفاده می کند.

در این صورت اگر تصرف وارث بدون اذن و رضایت سایر وراث بوده باشد، سایر وراث می توانند نسبت به مطالبه اجرت المثل ایام تصرف از وی اقامه دعوی نمایند. اما در صورتی که وراث طی سالیان متمادی اقدام به طرح شکایت ننموده و در قسمت کمتری از سهم الارث خود هرکدام به فعالیت پرداخته باشند، این همکاری می تواند به عنوان رضایت سایر وراث از ورثه متصرف تلقی شده و دلیل لازم برای رأی دادگاه به دریافت اجرت المثل از وی نباشد.

در صورت نیاز به وکیل برای مطالبه اجرت المثل زمین کشاورزی می توانید از مشاوره حقوقی وکیل ملکی مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *