عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

اثبات نسب پدری به چه صورت است؟

[تعداد: 2   میانگین:  2.5/5]

اثبات نسب پدری به چه صورت است؟

امروزه یکی از مهم ترین دعاوی که در دادگاه ها مطرح می گردد ،  اثبات نسب افراد است ، در این دعاوی افراد یا سعی در اثبات نسب دارند یا نفی نسب که بیشتر از طرف پدر مطرح می شود زیرا اثبات نسب پدری سخت تر از اثبات نسب مادری است و به دقت بیشتری نیازمند است ، حال باید دید اثبات نسب پدری به چه صورت است لذا در این نوشتار چگونگی اثبات نسب پدری مورد بررسی قرار خواهد گرفت .

اثبات نسب پدری

در قوانین مدنی ، کودکی که به دنیا می آید و حاصل ازدواج شرعی پدر و مادر است ، باید اسناد تولد او تا تاریخ ۱۵ روز بعد از تولد به ثبت احوال تحویل داده شود و طبق قانون فراش تا وقتی پدر اعتراضی نداشته باشد ، کودکی که به دنیا آمده است ، متعلق به پدر است.

قانون به صراحت بیان می کند ، کودکی که در زمان زوجیت والدین به دنیا می آید ، متعلق به پدر است به شرط آنکه از تاریخ ازدواج تا زمانی که کودک متولد شده است کمتر از شش ماه و بیشتر از ده ماه نگذشته باشد ، در این صورت نسب پدری قانونی و رسمی خواهد بود.

در قانونی به نام قاعده اماره ، نسب پدر پس از طلاق ، وقتی مادر هنوز ازدواج مجدد نکرده باشد و طفلی را به دنیا بیاورد ، نسب فرزند به شوهر بر می گردد و نباید تولد طفل بیشتر از ۱۰ ماه بعد از جدایی باشد.

شناسنامه هر فردی که در بر دارنده اطلاعات والدین او است ، مهم ترین سندی است که می توان برای نسب پدری ارائه کرد ، زیرا با مدارک و مستنداتی که به طور رسمی از طرف بیمارستان تولد ارائه می گردد ، تنظیم می شود حال اگر شناسنامه مورد تردید باشد ، در صورت نیاز و درخواست پدر می توان از آزمایش دقیق ژنتیک استفاده کرد.

ادله اثبات نسب پدری

اگر در اثبات نسب پدری ، شخص به داشتن نسب اقرار کند این اقرار صورت قانونی خواهد داشت ، همچنین شهادت دادن دیگران نیز سند خواهد بود و صحت این شهادت در صلاحیت دادگاه است.

قانون فرزند متولد شده از زوجیت را متعلق به پدر می داند ، مگر آنکه پدر قاعده نفی ولد را مطرح کند و اگر قبلا طبق ماده ی ۱۱۶۱ قانون مدنی ، پدر به نسب خود نسبت به فرزند اقرار کرده باشد ، دیگر دعوی نفی ولد از او پذیرفته نمی شود.

دعاوی اثبات نسب و نفی نسب ، هر دو هزینه و زمان زیادی را در پی خواهد داشت و آزمایشات  مربوط به این کار بسیار هزینه بر خواهد بود ، اصولا امر اثبات نسب  و نفی آن در بیشتر موارد به خاطر امر ارثیه به وجود می آید زیرا فردی که اثبات نسب وی انجام شود ، شامل وراث خواهد بود و اگر خلاف آن یعنی نفی نسب رخ دهد ، از ارث محروم می گردد.

در صورت بروز مشکل در زمینه اثبات نسب می توانید از مشاوره حقوقی وکیل خانواده مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *