عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

اثبات نسب طفل چگونه است؟

[تعداد: 2   میانگین:  2.5/5]

اثبات نسب طفل چگونه است؟

اثبات نسب طفل یکی از بیشترین دعاوی مطرح شده در محاکم است که در پی اثبات خویشاوندی و نژاد طفل می باشد و میخواهد رابطه ی فرزندی طفل با پدر و مادر او را اثبات کند . 

اثبات نسب طفل

در امر اثبات نسب طفل ، صلاحیت با دادگاه خانواده است و چون به خاطر تولد از مادر اثبات نسب مادری بسیار آسان تر از نسب پدر است، معمولا در اثبات نسب به دنبال اثبات نسب پدری هستند .

در قانون یکی از راههای اثبات نسب طفل را به دنیا آمدن طفل در زمان زوجیت پدر و مادر می داند و این تولد باید در زمان نکاح باشد اما اگر بعد از آن باشد ، شرایطی دارد تا به مرد نسبت داده شود ، در این شرایط نباید زمان زایمان بعد از جدایی بیشتر از ۱۰ ماه بوده باشد. شناسنامه اصلی ترین و مهمترین سندی است که تولد طفل را به والدین او را نسبت می دهد و باید طبق گواهی مامور رسمی ، رسمیت پیدا کرده باشد  و گرنه سندی جعلی محسوب می شود و قابل اعتماد نخواهد بود.

در اثبات نسب طفل شهادت می تواند ارکان نسب را اثبات کند و تشخیص درست شهادت بر عهده ی دادگاه است ، همچنین اقرار به نسب در تولد طفل می تواند منجر به اثبات گردد به شرط آنکه مورد تایید قانون باشد.

در قانون نسب طفلی که متولد شده در زمان زوجیت با والدین او است مگر آنکه مرد اتهام خیانت را به زن خود روا بدارد و اگر مرد قبلا اقرار کند که فرزند او است ، دیگر اتهام قبول نخواهد بود.

اثبات نسب مادر در قانون  

در قانون همین که ثابت شود ، طفل از زن به دنیا آمده نسب مادری او مشخص می شود و طبق قانون “اماره فراش ” که می گوید ، طفلی که از زن شوهر دار متولد شود ، آن طفل فرزند شوهر زن است مگر آنکه با آزمایش یا شهادتی که مورد قبول دادگاه باشد ، خلاف آن ثابت شود، اما اگر این زن و شوهر از هم جدا باشند نمی توان به صراحت طبق قانون” اماره فراش”  تولد طفل را به پدر نسبت داد‌.

در قوانین اگر بعد از جدایی زن از مرد طفلی متولد شود در مدت معلوم ۶ تا ۱۰ ماه میتوان طفل را به شوهر سابق نسبت داد در این مورد باید آزمایش دی ان ای انجام شود تا بتوان نسب پدری را تشخیص داد .

در امر نسب بیشتر صورت عادی نسبت فرزند به پدر و مادر که از راه مشروع ازدواج کرده اند، مورد نظر است و به آن توجه می شود و باید تولد فرزند از راه نکاح قانونی به وجود آمده باشد نه غیر شرعی ، در قانون مدنی طفلی که از رابطه ی آزاد زن و مرد ایجاد شود به هیچکدام نسبت ندارد و حتی از آنها ارثی نمی برد و وضع همه ی این قوانین برای این است که هم حرمت ازدواج و هم قداست خانواده حفظ شود.

در صورت بروز مشکل در زمینه اثبات نسب می توانید از مشاوره حقوقی وکیل خانواده مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *