عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

اثبات جرم رابطه نامشروع به چه صورت است؟

اثبات جرم رابطه نامشروع به چه صورت است؟

رابطه نامشروع به رابطه ی بین زن و مردی گفته می شود که با هم محرمیتی ندارند ، این رابطه یک عمل منافی عفت عمومی شناخته می شود و اگر رابطه جنسی نیز برقرار کنند ، زنا را نیز شامل می شود اما منظور در اینجا فقط ایجاد رابطه است ، بدون تماس جنسی، این عمل نامشروع در قانون مجازات اسلامی ماده ی ۶۳۲ جرم محسوب شده و جرم حبس و تا ۹۹ ضربه ی شلاق را شامل می گردد البته باید جرم ارتباط نامشروع اول اثبات گردد لذا در این مقاله روش اثبات جرم رابطه نامشروع مورد بررسی قرار می گیرد .

قانون در ماده ۶۳۷ مجازات اسلامی در جرم رابطه نامشروع  ۹۹ ضربه ی شلاق را تعیین کرده اما اگر با اکراه یکی از طرفین انجام شده باشد ، فقط شخصی که اکراه کننده بوده است مجازات می گردد.

در رابطه نامشروع ممکن است ارتباط از طریق تماس ، پیام و یا ملاقات با هم بوده باشد و تماس جنسی در کار نبوده است که این موارد هم به دلیل اینکه هیچ رابطه ی زوجیتی بین طرفین نبوده است ، باعث ایجاد فساد می گردد و در قانون شامل مجازات خواهد شد.

اثبات جرم رابطه نامشروع

اثبات جرم رابطه نامشروع ، چون عمل منافی با عفت عمومی است با اقرار طرفین ، شهادت شهود و علم پیدا کردن قاضی با توجه به مدارک و مستندات قابل اثبات است،  این مدارک می تواند شامل تماس های طرفین ، پیام ها و فیلم هایی که مبنی بر ایجاد رابطه بوده است ، باشد .

اگر ایجاد رابطه بین کسانی که با هم رابطه زوجیت ندارند ، از راه شبکه های اجتماعی باشد،  باز هم با استفاده از راه کارهایی قابل اثبات است  ، همه ی مواردی که ذکر شد چنان سندیت دارد که از طرف هیچکدام از طرفین قابل انکار نیست و قاضی با توجه به بدیهی بودن آنها رای را صادر خواهد کرد.

البته قانون برای کسانی که در مسند اتهام رابطه ی نامشروع قرار گرفته اند ،  مانند هر متهم دیگری حق دفاع از خود و انتخاب وکیل را داده است و اگر انجام رابطه بنا به اجبار یا اکراه بوده است ، مجازات جرمی شامل حال آنها نخواهد شد.

جرم رابطه نامشروع لزوما به شاکی خصوصی نیاری ندارد و در صورتی که جرم اثبات شود، خود قاضی می تواند به عنوان مدعی العموم طرح شکایت را انجام دهد.

جرم رابطه نامشروع در قانون

قانونگذار مبنای جرم رابطه نامشروع را منافات داشتن با عفت عمومی قرار داده است اما اگر ایجاد این رابطه به دلیل امری باشد که در آن سوء نیت نباشد و عرف جامعه آن را پذیرفته باشد ، دیگر جرم نخواهد بود ، مانند تماس تلفنی مرد و زنی که قصد ازدواج دارند ، اما اگر در این روند آشنایی ، عملی منافی با عفت عمومی قبل از محرم شدن انجام دهند ، مانند همبستر شدن،  این عمل آنان نامشروع قلمداد می گردد.

در صورت بروز مشکل در زمینه جرم رابطه نامشروع می توانید از مشاوره وکیل کیفری مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول
برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *