عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

آیا پدر حضانت تام فرزند را دارد؟

[تعداد: 4   میانگین: 4.8/5]

آیا پدر حضانت تام فرزند را دارد؟

همواره مسئله حضانت و قیومیت فرزندانی که به دلایل مختلف والدین آنها نمی توانند به صورت مشترک از آنها نگه داری کنند ، مورد توجه است زیرا فرزندان در سنین مختلف به دلیل حساسیت های بالای روحی، مسایل و مشکلاتی عدیده ای را در نبود یکی از والدین و یا هر دوی آنها متحمل خواهند شد از این رو در این مقاله به بررسی حضانت تام پدر پرداخته خواهد شد .

حضانت تام فرزند

در رابطه با حضانت تام پدر می توان عنوان نمود که بر اساس قوانین مصوب شده در کشور ایران ، حضانت فرزندان تا رسیدن آنها به سن بلوغ ( دختر تا ۹ سال تمام و پسر تا ۱۵ سالگی ) بر عهده والدین می باشد و این مسئله حق و تکلیف والدین می باشد لذا قانون جز در موارد خاص ، نمی تواند مانع احقاق چنین حقی برای والدین گردد و والدین مکلف به نگه داری و تربیت فرزند تا زمانی که زنده هستند ، می باشند .

بر اساس ماده ی ۱۱۷۲ قانون مدنی ، چنانچه یکی از والدین از قبول حضانت فرزند خویش سر باز زند ، قانون باید حضانت فرزند را به یکی از ابوین ( والدین ) که حضانت بر عهده ی او است واگذار نماید و اگر او نیز حضانت فرزند را قبول نکند ، دادگاه حضانت را ابتدا به خرج پدر و در صورت فوت پدر به خرج مادر تامین خواهد کرد .

به طور کلی مسئله ی حضانت هنگامی موضوعیت پیدا می کند که یا والدین از یکدیگر جدا شوند و یا اینکه یکی از والدین و یا هر دوی آنها فوت نماید ، از این رو هنگامی که از حضانت تام پدر یاد می شود ، مسئله ی جدایی والدین مطرح خواهد بود .

حضانت فرزند پس از جدایی والدین به توافقات میان زن و شوهر بستگی دارد که در صورت عدم توافق ، دادگاه با توجه به قوانین موجود در این رابطه و با در نظر گرفتن مصلحت فرزند ، حضانت فرزند را به یکی از والدین خواهد سپرد ، در هر صورت تامین هزینه زندگی فرزند بر عهده ی پدر می باشد .

حضانت تام فرزند پس از طلاق والدین

با توجه به اینکه پس از جدایی والدین فرزند پسر یا دختر باید تا ۷ سالگی تحت حضانت مادر باشد و پس از این سن نیز با توجه به مصلحت فرزند و درخواست والدین برای حضانت تا سن ۹ سالگی برای دختر و تا سن ۱۵ سالگی برای پسر ، حضانت تعیین می شود و پس از این سنین نیز فرزندان دختر و پسر مختار به تعیین فردی هستند که مایل به زندگی کردن با وی می باشند.

لذا می توان نتیجه گرفت که حضانت تام و بدون چون و چرا برای پدر وجود ندارد و با توجه به شرایط پس از جدایی و مصلحت فرزند حضانت فرزند مشخص خواهد شد ، کما اینکه مسئله حضانت نیز تنها تا سن ۹ سالگی دختر و ۱۵ سالگی پسر می باشد و پس از این سنین ، فرزندان حتی می توانند انتخاب کنند که با فردی غیر از والدین خود زندگی کنند .

چنانچه پس از جدایی والدین با یکدیگر توافق کنند که حضانت دائم فرزند از آن پدر باشد در این صورت ، چنین حضانتی نیز برای پدر حضانت تام نخواهد بود و مادر در صورت تشخیص و اثبات عدم صلاحیت پدر در نگه داری فرزند ، از طریق دادگاه می تواند خواهان سلب حضانت از پدر و بازگرداندن حضانت به خود باشد .

در صورت بروز مشکل در زمینه حضانت فرزند می توانید از مشاوره حقوقی وکیل خانواده مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول
برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *