عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

آیا می توان در قبال اجاره ملک غیرتجاری سرقفلی گرفت؟

[تعداد: 1   میانگین:  1/5]

تاریخچه سرقفلی

توسعه و مورد پذیرش قرار گرفتن مالکیت های از تغییرات اساسی و بزرگ نظام های اقتصادی و حقوقی دنیا می باشد. در گذشته دور، مالکیت را فقط  منحصر به مادیات می دانستند و مالکیت فکری و معنوی قابل تعریف نبود ولی به مرور زمان و با پیشرفت دانش بشر، مفاهیمی از قبیل مالکیت فکر و مالکیت معنوی ایجاد شدند. حق سرقفلی تاجر یکی از مالکیت های غیر مادی می باشد که در قرن اخیر در زندگی اقتصادی مردم  به وجود آمده است و باعث شده که قانون گذاران در این مورد قوانینی وضع کنند. قانون روابط مالک و مستاجر

در برخی کشورها قوانین مربوط به سرقفلی را در قوانین تجاری خود گنجانده اند و برخی دیگر در حقوق مدنی. در ایران نیز پس از پیدایش این پدیده در بازارهای ایران، برای اولین بار قانونگذار قوانینی که به موضوع سرقفلی می پرداخت در مجموعه قانون روابط مالک و مستاجر سال ۱۳۳۹ قرار داد به این صورت سرقفلی یک حق قانونی بر شمرده شد.

تعریف سرقفلی

سرقفلی حقی است که باعث میگردد مستاجر در اجاره کردن محل کسب و یا تجارت خود نسبت به دیگران اولویت داشته باشد. و نیز برای مستاجر این حق را ایجاد می کند که می تواند مغازه را به مستاجر دست دومی اجاره دهد.  برای اینکه مستاجر دارای حق سرقفلی باشد، مبلغی را به عنوان سرقفلی هنگام اجاره نمودن مغازه یا محل کسب به موجر پرداخت می نماید. تعیین مقدار سرقفلی به صورت توافقی بین موجر و مستاجر و  همچنین در نظر گرفتن عرف و نرخ بازار می باشد. هر چقدر که مقدار سرقفلی بیشتر باشد، مقدار کرایه را کمتر در نظر می گیرند. برخلاف رهن که در آن پس از اتمام قرارداد بین موجر و مستاجر، موجر مبلغ رهن را به مستاجر پس می دهد، در مورد سرقفلی چنین نیست و مبلغی که بعنوان سرقفلی به موجر پرداخت شده است، از آن موجر است.

حق سرقفلی در قانون

 قانون روابط مالک و مستاجر

در قوانین مربوط به روابط موجر و مستاجر و برخی لوایح قانونی به جای کلمه ی مرسوم و رایج سرقفلی ، عبارت حق کسب یا حق پیشه یا حق تجارت به کار رفته است. بر اساس بند۱ در ماده ۲ قانون تجارت،شخص کاسب در واقع تاجر محسوب می گردد. در مباحث حقوقی کنونی، ملاک تاجر بودن اشخاص، میزان سرمایه، داشتن کارت بازرگانی و … نمی باشد و حتی در صورتی که سرمایه چندانی نداشته باشد و یا محل کسب مشخصی نداشته باشد نیز تاجر محسوب می شود. همچنین در مواردی که  در قوانین و لوایح از عبارت حق پیشه استفاده شده است، هدف این بوده که همه پیشه وران از لحاظ قوانین اجاره و سرقفلی جزو بازرگانان به شمار بیایند.

 وجود یا عدم وجود سرقفلی در اجاره ملک تجاری و غیر تجاری

با توجه به مفهوم سرقفلی و دلیل وجودی سرقفلی می توان به این نتیجه رسید که فقط در مواردی که ملک حالت تجاری داشته باشد، وجود خواهد داشت و وجود سرقفلی در قبال اجاره ملک غیر تجاری بی معنی است و چنین چیزی وجود ندارد. همچنین در مورد املاک تجاری وجود سر قفلی اجباری نمی باشد و اگر موجر و مستاجر در مورد وجود سرقفلی توافق کنند، آن گاه سرقفلی موجودیت پیدا می کند.

در صورت نیاز به وکیل برای مطالبه سرقفلی می توانید از مشاوره حقوقی وکیل ملکی مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *