عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

آیا مانعی برای ملاقات طفل بعد از طلاق وجود دارد؟

[تعداد: 5    میانگین: 2.8/5]

ملاقات طفل بعد از طلاق

بر اساس ماده ۱۱۷۴ قانون مدنی، پدر و مادر طفلی به دلیل طلاق یا هر دلیل دیگر، جدا از یکدیگر زندگی کنند، هر کدام از آنها که طفل تحت حضانت او نباشد، حق ملاقات با کودک را دارد و چنانچه  والدین در مورد مکان و زمان ملاقات و دیگر جزییات ملاقات با هم به توافق نرسند، دادگاه زمان و نحوه ی ملاقات را تعیین خواهد کرد و چیزی نباید مانع ملاقات طفل توسط والدین شود.

حضانت فرزند

 حق ملاقات فقط مختص به پدر و مادر طفل نمی باشد و اجداد پدری و مادری طفل نیز حق ملاقات دارند و حتی دیگر بستگان طفل مانند خواهران و برادران او در صورت لزوم می توانند تقاضای ملاقات طفل را داشته باشند.

تعیین زمان ملاقات طفل بعد از طلاق

در صورتی که پدر و مادر در مورد زمان و نحوه ی ملاقات با یکدیگر توافقی داشته اند، بر اساس همان توافق میتوانند عمل کنند، اما در صورتی که بین پدر و مادر در این مورد توافقی نشده باشد، حکم دادگاه زمان و نحوه ی ملاقات برای پدر یا مادری که حق حضانت ندارد را تعیین می کند. دادگاه نیز معمولا یک یا دو روز آخر هفته را برای ملاقات در نظر میگیرد زیرا معتقدند که اگر ملاقات طفل بیشتر از این مدت تعیین شده با پدر یا مادری که حضانت با او نیست، ممکن است سبب مختل شدن حضانت طفل توسط شخص مقابل و دوگانگی تربیتی طفل گردد.

بنابر آنچه که در ماده ۱۱۷۴ قانون مدنی آمده است، حق ملاقات حق هر پدر و مادری می باشد و حتّی فاسد بودن پدر یا مادر هم مانع ملاقات طفل نخواهد شد.

موارد مانع ملاقات طفل

مانع ملاقات طفل

مانع ملاقات طفل به صورت کلی از پدر و مادری که حضانت او را بر عهده ندارند، بر خلاف ماده مذکور در قانون مدنی می باشد. اما با این حال چنانچه ملاقات طفل با پدر و مادری که حضانت او را برعهده ندارند، اثبات شود که به مصلحت طفل نمی باشد، دادگاه می تواند وعده های ملاقات را طولانی تر کند یعنی  مثلا حکم ملاقات را از هفته ای یک مرتبه به ماهی یک مرتبه یا شش ماه یک مرتبه و… تغییر دهد و یا اینکه حکم کند که در زمان ملاقات حضور شخص ثالث الزامی است.

زمانی که ملاقات خطر جانی برای طفل داشته باشد و یا پدر و مادر طفل مشکلات روانی خطرناک داشته باشند، دادگاه جهت جلوگیری از صدمه ی طفل، می تواند حکم به ممانعت از ملاقات طفل برای والدین دارای این مشکلات دهد.

مجازات ممانعت از ملاقات طفل

در صورتی که هر کدام از والدین دارای حق حضانت، از ملاقات طرف دیگر با طفل که دادگاه حق ملاقات  به او داده است، جلوگیری کند، می توان او را مورد پیگرد قانونی قرار داد . طبق ماده ۶۳۲ قانون مجازات اسلامی  چنانچه شخصی از دادن طفلی که به او سپرده شده، در زمانی که مورد مطالبه اشخاصی باشد که قانون حق مطالبه به آنها داده باشد ممانعت نماید، محکوم به مجازات ۳ الی ۶ ماه حبس و یا جزای نقدی یک میلیون و پانصد هزار الی سه میلیون ریال  خواهد شد.

در صورت نیاز به وکیل برای ملاقات طفل بعد از طلاق ، می توانید از مشاوره حقوقی وکیل خانواده مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *