عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

آیا طلاق توافقی بدون دادگاه امکان پذیر است؟

[تعداد: 5   میانگین: 3.2/5]

آیا طلاق توافقی بدون دادگاه امکان پذیر است؟

اگر چه طلاق از جمله حلال های خداوند است که عرش آسمان ها را به لرزه در می آورد اما در مواردی که زندگی مشترک زوجین به پایان می رسد و تنها از یک زندگی شاد و پر شور و علاقه تنها ناراحتی و دلخوری باقی مانده ، می تواند دریچه ای رهایی بخش و امید دهنده به فرصت های آینده باشد تا بتوان مسیر سعادت را در زندگی مشترک دیگری جست و جو نمود ، لذا در این مقاله بر آن شدیم تا به بررسی طلاق توافقی بدون دادگاه پرداخته شود .

طلاق توافقی بدون دادگاه

در رابطه با طلاق توافقی بدون دادگاه می توان عنوان نمود که طلاق توافقی ، طلاقی است که در آن زن و مرد هر دو خواهان طلاق هستند و با توافق بر سر مسائل مالی و غیرمالی پس از طلاق که شامل ؛ مهریه ، نفقه ، جهیزیه ، حضانت فرزند ، میزان ملاقات فرزند پس از طلاق ، مکان ملاقات فرزند و … می باشد ، به سرانجام رسیدن هر چه سریع تر طلاق کمک می کنند ، از این رو ، طلاق توافقی یکی از سریع ترین و ارزان ترین نوع طلاق محسوب می شود .

اما آیا به مانند زمانی که یک زوج تصمیم به ازدواج می گیرند ، با مراجعه به دفتر رسمی ثبت ازدواج ، ازدواج خود را ثبت می کنند ، در طلاق توافقی نیز می توانند تنها با مراجعه به دفتر رسمی ثبت ازدواج و طلاق ، بدون مراجعه به دادگاه ، اقدام به جاری نمودن صیغه ی طلاق و ثبت طلاق نمایند ؟

از آنجا که بر اساس ماده ی ۵۶ قانون حمایت از خانواده ، هر سر دفتر طلاقی که بدون حکم دادگاه ، طلاق را ثبت کند ، به محرومیت از اشتغال به سر دفتری محکوم خواهد شد لذا ثبت هر نوع طلاقی تنها با اجازه و رای دادگاه امکان پذیر خواهد بود و طلاق توافقی بدون دادگاه وجود ندارد .

حتی در مواردی که زن حق وکالت در طلاق را دارد ، وی باید با وکالت خود به وکیل دادگستری مراجعه کرده تا دادخواست طلاق ثبت و مراحل قانونی روند طلاق سپری گردد .

طلاق توافقی بدون دادگاه در خارج از کشور

در مورد ایرانیان مقیم خارج یک استثناء بر اساس ماده ی ۱۵ قانون حمایت از خانواده وجود دارد که عنوان می کند ؛ اگر زن و شوهر ایرانی در خارج از کشور اقامت داشته باشند ، با مراجعه به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در محل کشور مورد اقامت ، افراد صلاحیت دار می توانند صیغه ی طلاق را برای آنها جاری سازند لذا پس از جاری شدن صیغه ی طلاق و دریافت گواهی ، زوجین درخواست کتبی مبنی بر ثبت طلاق به کنسولگری ایران را می دهند و بدون حکم دادگاه طلاق توافقی برای زن و شوهر مقیم خارج از کشور ثبت رسمی می گردد .

در صورت بروز مشکل در زمینه طلاق توافقی می توانید از مشاوره حقوقی وکیل خانواده مورد اطمینان خود در مؤسسه حقوقیپندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *