عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

آیا سند رسمی الکترونیک در دادگاه کاربرد دارد؟

آیا سند رسمی الکترونیک در دادگاه کاربرد دارد؟

قانون تجارت الکترونیکی گر چه اعتبار اسناد الکترونیکی را تایید نموده است و مشکلی از لحاظ استناد به این نوع دلایل و اسناد الکترونیکی وجود ندارد اما باید دید آیا سند رسمی الکترونیک در دادگاه کاربرد دارد. 

سند رسمی الکترونیک

در رابطه با سند رسمی الکترونیک می توان عنوان نمود که از لحاظ قانونی در مورد استفاده از اسناد رسمی الکترونیکی در دادگاه منع قانونی وجود ندارد اما این مواد قانونی دارای نقاط ضعف فراوانی می باشد که استفاده از آنها را در دادگاه مورد تردید قرار می دهد.

در مورد اسناد  رسمی الکترونیکی استانداردهای دقیق حقوقی در مورد اصالت سند وجود ندارد تا بتوان با تکیه بر این استانداردها اصالت سند رسمی را تایید یا رد کرد، همچنین به علت رواج امر کپی در این نوع اسناد تشخیص اصل و کپی بودن سند با مشکل مواجه خواهد شد.

در قانون تجارت الکترونیک در مواد ۶ تا ۱۲ به اهمیت و ارزش اثبات دلایل پرداخته و بیان می دارد داده های الکترونیکی در قالب هر نمادی که اطلاعات را تولید و ارسال و دریافت نمایند معادل نوشته می باشند و به لحاظ اعتبار نوشته در قانون داده ها همان نوشته های قانونی به شمار می روند و این اسناد و ادله در صورت صحت و اعتبار قابل استناد می باشند.

بنابراین اسناد رسمی الکترونیکی زمانی در دادگاه مورد استناد قرار می گیرند که قابلیت استناد به صورت شکلی و انتسابی سند به صادر کننده آن ممکن باشد .

قانون در مورد سند رسمی الکترونیک چه می گوید؟ 

در قانون گذاریهای کشورهای مختلف اعتبار متفاوتی برای اسناد رسمی الکترونیکی وجود دارد و قوانین هر کشوری خلا قانونی مربوط به این اسناد را به نحوی مورد پوشش قرار می دهد تا ساختار حقوقی متناسب با این اسناد اعمال گردد.

هر فردی در جامعه برای اثبات مالکیت خود بر اموال خود اقدام به ثبت آنها به صورت نوشته رسمی می نماید اما قانون منعی برای  ثبت اسناد رسمی الکترونیکی قرار نداده و این تمایل خود مردم به ثبت رسمی نوشته ای باعث اهمیت بالای آنها شده است .

اگر اسناد رسمی به صورت الکترونیکی ثبت گردند از تغییر پذیری محفوظ نگه داشته می شوند و در سند تغییری ایجاد نمی گردد همچنین این حالت ثبت نسبت به حالت کتبی دوام بیشتری خواهد داشت و برای نگهداری طولانی مدت دچار مشکلات کمتری خواهد بود.

از آنجاییکه اسناد رسمی الکترونیکی نتوانسته استانداردهای حقوقی را به نحو صحیح اعمال کند و نتوانسته اعتماد مردم را به خوبی جلب کند در دادگاه و در بین ادله اثبات دعاوی کمتر مورد استفاده قرار می گیرد و همواره  با تردید در آن نگریسته می شود.

در صورت بروز مشکل در زمینه تنظیم سند رسمی می توانید از مشاوره حقوقی وکیل پایه یک دادگستری مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *