عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

آیا به زن ناشزه حق حضانت تعلق می گیرد؟

[تعداد: 15    میانگین: 2.1/5]

تعلق حق حضانت به زن ناشزه

مغهوم نشوز

نشوز در لغت به معنای بلند شدن و ارتفاع گرفتن می باشد و در اصطلاحات فقه و حقوق اسلامی، نشوز به معنای تمکین نکردن و نافرمانی و عدم انجام وظایف زناشویی هر کدام از زوجین تلقی می گردد و با اینکه نشوز می تواند هم از طرف زن و هم از طرف مرد سر زده باشد  و از لحاظ قانونی نیز برای هر دو پیامد هایی خواهد داشت، اما  معمولا در دادگاه های خانواده نشوز را نسبت به زنان اعمال می کنند و زمانی که نشوز از طرف زن سر زده باشد، زن ناشزه محسوب می شود. از همین رو گاهاً حق حضانت زن ناشزه نیز مورد سؤال است.

حضانت فرزند

موارد ناشزه بودن زن عبارتند از: عدم اقامت در اقامتگاه  یا منزل شوهر، ترک خانه بدون دلیل موجه، عدم تمکین و عدم حسن معاشرت نسبت به شوهر، انتخاب شغلی برخلاف شئون اخلاقی و وظایف زناشویی، معاشرت داشتن با افراد فاقد صلاحیت اخلاقی، عدم همکاری در تربیت فرزندان، عدم وفاداری و… . البته در اینجا منظور از تمکین، تسلیم بی چون و چرای زن در مقابل خواسته های نا مشروع مرد نمی باشد و همچنین اگر زن به دلایل شرعی و یا پزشکی و در اصل غیر عمدی قادر به انجام وظایف زوجیت خود نباشد، نباید ناشزه خوانده شود.

پیامد های قانونی نشوز زن

نشوز از سوی زن طبق قانون منجر به ایجاد پیامد هایی برای زن خواهد بود که عبارتند از: عدم استحقاق  زن جهت دریافت نفقه بر اساس ماده ۱۱۰۸ قانون مدنی، امکان تقاضای گواهی عدم سازش از سوی مرد بر اساس  موارد ذکر شده در ماده ۸ قانون حمایت از خانواده مصوب سال ۱۳۵۳، ایجاد امکان ازدواج مجدد مرد با کسب اجازه از دادگاه با توجه به مواری که در ماده ۱۶  قانون حمایت از خانواده مصوب سال۱۳۵۳ ذکر گردیده است، ایجاد امکان طرح دعوی طلاق از طرف مرد.

حضانت

حق حضانت زن ناشزه

با توجه به پیامد های قانونی که به دلیل نشوز زن به وجود می آیند، می بینیم که نشوز و عدم تمکین از طرف زن ارتباطی با حضانت و نگهداری از فرزندان ندارد و باعث سقوط حق حضانت زن ناشزه برای مادر نمی گردد و بر اساس قوانین موجود حضانت طفل چه پسر باشد و چه دختر، تا پایان ۷ سالگی با مادر است و پس از آن چنانچه طفل دختر باشد تا پایان ۹ سالگی و اگر پسر باشد تا پایان ۱۵ سالگی،  حضانت با پدر خواهد بود.

بنابراین حتی چنانچه مردی نشوز همسر خود را در دادگاه مطرح  و اثبات کرده باشد و دادگاه نیز حکم نشوز زن را صادر کرده باشد، مرد با داشتن حکم نشوز زن نمی تواند حق حضانت زن ناشزه را بگیرد و فقط بر اساس قانون چنانچه حضانت طفل به زن سپرده شده باشد، مرد می تواند حق ملاقات  با طفل را داشته باشد.

در صورت بروز مشکل در زمینه حضانت فرزند می توانید از مشاوره حقوقی وکیل خانواده مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

 

سوالات متداول

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *