عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

آیا بذل مهریه در طلاق توافقی الزامی است؟

طلاق توافقی و بذل مهریه

چنانچه زن و مردی که عقد دائمی هستند، هر دو مایل به طلاق و جدایی باشند و در مورد چگونگی آن به تفاهم رسیده باشند، می توانند با طلاق توافقی از یکدیگر جدا شوند. در طلاق توافقی همان طور که از اسم آن پیداست بایستی در مورد مسائل مادی و غیر مادی مابین زوجین از قبیل مهریه، حضانت فرزندان، جهیزیه، نفقه و … توافق صورت گیرد، سپس این توافقات در حکم دادگاه  بازتاب پیدا کرده و در مورد اجرای آن ضمانت خواهد شد. مهریه طلاق توافقی و امکان بذل مهریه یا عدم بذل آن نیز از جمله مواردی است که باید توافق شوند.

بذل مهریه در طلاق توافقیبذل مهریه

عموم مردم درباره طلاق توافقی این گونه فکر میکنند که بذل مهریه در طلاق توافقی الزامی است، در صورتی که چنین نیست و وجود توافق به معنای بخشیدن مهریه نمی باشد . بلکه هر تصمیمی که زوجین در مورد مهریه حین انجام توافقات قبل از طلاق خود بگیرند،  با انجام طلاق توافقی منافاتی ندارد و مهم این است که در مورد مهریه توافقی صورت گرفته باشد که مورد قبول هر دوی آنها می باشد. در مورد مهریه ممکن است تمام یا قسمتی از آن  از طرف زن نسبت به مرد بذل گردد و یا اینکه اصلا مورد بذل قرار نگیرد. روش پرداخت آن نیز توافقی بوده و هر شکلی که زوجین توافق داشته باشند، قابل اجرا می باشد. مثلا ممکن است تمام آن به صورت نقدی پرداخت شود، قسمتی به صورت نقدی و قسمتی به صورت اقساط و … و حتی در صورت توافق به ازای مهریه چک یا سفته داده شود.

رجوع به مهریه بذل شده پس از وقوع طلاق توافقی

یکی از مواردی  که ممکن است در طلاق توافقی پیش بیاید این است پس از انجام طلاق توافقی، زن مهریه ای را که بذل نموده، طلب نماید و اصطلاحا رجوع به مهریه صورت گیرد. این رجوع  فقط در مدت زمانی که زن در حال گذراندن عده طلاق می باشد، امکان پذیر خواهد بود. به دلیل اینکه طلاق توافقی یک طلاق خلع است و زیر مجموعه طلاق های بائن محسوب می شود و طبق ماده ۱۱۴۶ قانون مدنی  در مورد طلاق خلع، در این گونه طلاق زن به دلیل نفرت و بی میلی  که نسبت به همسر خود داشته است، مالی را که  تمام مهریه و یا قسمتی از آن هم می تواند شامل آن باشد، به همسر خود بخشیده و از او جدا شده است.

پس در طلاق توافقی، مطابق آنچه که در طلاق های بائن امکانپذیر است، زن می تواند در مدت عده  به مالی که بخشیده رجوع نماید و دوباره آن را از همسر خود طلب کند. البته با این انجام این کار، طلاق از حالت بائن به رجعی تبدیل می گردد و این امکان را برای مرد به وجود خواهد آورد که در صورت تمایل، در زمان عده دوباره به همسر خود رجوع کند.

در صورت بروز مشکل در زمینه طلاق توافقی می توانید از مشاوره حقوقی وکیل خانواده مورد اطمینان خود در مؤسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول
برچسب‌ها:,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *