عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

آیا انحصار وراثت مهریه قابل مطالبه است؟

آیا انحصار وراثت مهریه قابل مطالبه است؟

از نظر حقوقی ،انحصار وراثت به معنی تعیین تعداد وراث متوفی و مشخص نمودن سهم الارث هر کدام از آنها می باشد ، از این رو هنگامی که شخصی فوت می کند ، کلیه اموال منقول و غیرمنقول وی به وراث منتقل می گردد و وراث جهت دخل و تصرف در سهم الارث خود ، باید درخواست انحصار وراثت نمایند تا بتوان با صدور این گواهی و مشخص شدن سهم الارث ، سند رسمی دریافت نمایند ، لذا در این مقاله به بررسی انحصار وراثت مهریه پرداخته شده است . 

انحصار وراثت مهریه

در رابطه با انحصار وراثت مهریه می توان عنوان نمود که همواره امکان مطالبه مهریه زن از شوهر وجود دارد ، خواه اینکه زن فوت کند و وراث وی خواهان مهریه باشند و خواه اینکه شوهر فوت کند و زن خواهان پرداخت مهریه خود از ارث به جای مانده از شوهر باشد .

هنگامی که زنی فوت می کند ؛ حق مهریه ی او به وراث وی منتقل می شود و وراث به عنوان افراد ذینفع می توانند به قائم مقامی از زن ، مهریه را از شوهر طلب نمایند و شوهر زن وفات یافته نیز نمی تواند به هیچ بهانه ای از پرداخت مهریه ، امتناع ورزد ، اگر زن مهریه را قبل از فوت بخشیده باشد و یا دریافت کرده باشد ، در این صورت دیگر وراث وی نمی توانند خواهان مطالبه مهریه از شوهر متوفی باشند .

مطالبه مهریه از طریق انحصار وراثت 

وراث زوجه متوفی می توانند با تنظیم دادخواست مطالبه طلب که همان انحصار وراثت مهریه زن می باشد ، به نسبت سهم الارث خود به طرفیت شوهر ، حقوق قانونی زوجه متوفی را طلب نمایند ،  از این رو وراث جهت تکمیل دادخواست باید گواهی انحصار وراثت و عقدنامه ی متوفی را به دادخواست خود پیوست نموده و تقدیم مراجع قضایی نمایند .

از سوی دیگر چنانچه شوهر فوت کند ، زن می تواند جهت مطالبه مهریه خود از وراث متوفی ، دادخواستی به طرفیت ورثه ی متوفی که میراث متوفی را پذیرفته اند ، در دادگاه مطرح و اقامه ی دعوی نماید که بر اساس ماده ی ۳ آیین نامه اجرایی قانون الحاق یک تبصره به ماده ی ۱۰۸۲ قانون مدنی ، جهت پرداخت مهریه ی زن از ارثیه ی شوهر وفات یافته ، تاریخ فوت شوهر مبنا و اساس قرار خواهد گرفت .

در صورت بروز مشکل در زمینه انحصار وراثت می توانید از مشاوره حقوقی وکیل ارث مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *