عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

آیا انحصار وراثت اجباری است؟

[تعداد: 7    میانگین: 2.7/5]

آیا انحصار وراثت اجباری است؟

با فوت هر شخصی ، چنانچه وی دارای اموال منقول و غیرمنقولی باشد ، جهت تقسیم آن بر اساس وصیت و قوانین مربوط به ارث ، لازم است که گواهی انحصار وراثت از مراجع قضایی صادر گردد تا بتوان با توجه به مفاد آن ، سهم الارث هر یک از وراث را مشخص و تحویل نمود ، در این مقاله به بررسی لزوم انحصار وراثت  و اینکه آیا انحصار وراثت اجباری است پرداخته خواهد شد.

انحصار وراثت اجباری

در رابطه با لزوم انحصار وراثت اجباری می توان گفت که انحصار وراثت به معنی مشخص کردن تعداد واقعی وراث یک متوفی می باشد که در این خصوص با تکمیل نمودن اطلاعات لازمه در فرم مخصوص گواهی انحصار وراثت و تهیه مدارک مورد نیاز جهت دریافت این گواهی ، تعداد وراث متوفی شناسایی و مشخص خواهند شد .

از آنجا که حتی در صورت توافق وراث ، بدون صدور گواهی انحصار وراثت امکان تقسیم ، فروش و یا انتقال اموال به ارث رسیده برای وراث وجود ندارد ، لذا حتما باید گواهی انحصار وراثت از شورای حل اختلاف یا دادگاه واقع در حوزه ی آخرین محل سکونت متوفی دریافت شود و مالیات بر ارث نیز پرداخت گردد .

اما چرا صدور گواهی انحصار وراثت اجباری است ؟

  • جهت صدور گواهی انحصار وراثت لازم است که موضوع تقسیم ارث متوفی در روزنامه های کثیرالانتشار طی یک آگهی منتشر گردد که با این کار ، ممکن است افرادی از ورثه که از فوت متوفی بی اطلاع هستند ، در این میان با خبر شده و خواهان حق قانونی خود باشند و به این سبب دیگر وراث نمی توانند از بی خبری آنها استفاده کرده و ارث متوفی را تصاحب کنند .
  • همچنین ممکن است که متوفی بدون وارث باشد و دادستان از اموال وی بی اطلاع بماند و در نتیجه آنچه که جز اموال عمومی و متعلق به خزانه ی دولت است ، دستخوش تعدی افراد متجاوز گردد که دادخواست صدور گواهی انحصار وراثت ، دادستان و مراجع قضایی از این موضوع مطلع خواهند شد .
  • در جهت صدور گواهی انحصار وراثت ، لازم است تا وراث شرحی از دارایی های متوفی را صورتجلسه کرده و به همراه درخواست خود به دادگاه تقدیم کنند که با این عمل ، وصول مطالبات دولت از بابت مالیات بر ارث ، آسان تر خواهد شد .

در صورت بروز مشکل در زمینه ارث می توانید از مشاوره حقوقی وکیل ارث مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول
برچسب‌ها