عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

آیا اعتراض به حکم حجر ممکن است؟

[تعداد: 8   میانگین: 3.1/5]

آیا اعتراض به حکم حجر ممکن است؟

در هر جامعه ای اعمال قوانین برای نگهداری از جان و اموال افراد ایجاد می شود و در مواقعی که فرد توانایی ، درک و فهم مدیریت اموال خود را نداشته باشد ، قانون با بررسی شرایط و محجر شناختن وی برای وی قیم قانونی تعیین می کند اما بر طبق هر رای صادره از دادگاه آیا ممکن است نسبت به رای حجر اعتراض کرد که در اینجا موضوع بحث است لذا به بررسی اعتراض به حکم حجر می پردازیم .

مبنای قانون حجر ، سلامت جسمی ، عقلی و اجتماعی فرد مورد نظر است تا آنجایی که فرد توان اداره اموال و امور خود را بدون وابستگی به دیگران داشته باشد.

اگر با بررسی های انجام شده برای فرد رای حجر صادر شود ، فرد محجر می تواند مانند هر رای دیگری که از دادگاه صادر می شود حق اعتراض داشته باشد.

اعتراض به حکم حجر

در موضوع حجر اگر فرد محجر از نظر پزشکی با درمان ، مراقبت و مصرف دارو اوضاع بهتری پیدا کند ، می تواند نسبت به باطل کردن رای حجر اقدام کند ، پس از صدور رای ، فرد محجر به دادگاه رفته و کتباً به حکم اعتراض می کند و بعد از دریافت احضاریه و مراجعه به دادگاه با توجه به محتویات پرونده و علت رای حجر و با توجه به نظریه پزشکی قانونی سعی بر تغییر نظر قاضی خواهد کرد.

در دادگاه تجدید نظر با توجه به مدارک و مستندات به دست آمده یا رای را پا برجا اعلام می کنند یا به ابطال آن رای می دهند که در صورت ابطال رای ، خود به خود تعیین قیم نیز رسمیت خود را از دست می دهد و دیگر اختیار اموال محجر با قیم نخواهد بود و خود فرد در تمام امور اقتصادی و اجتماعی خویش مختار و آزاد است.

در صورتی که رای تحجر به علت صغیر بودن صادر شده باشد با به سن قانونی رسیدن ، رای باطل می شود اما در رای به علت سفاهت و جنون مسائل پیچیده تر و به دقت بیشتری نیاز خواهد داشت.

تجدید نظر در حکم حجر

در هر حکم قضایی ، معمولا مدت زمانی را برای تجدید نظر قرار می دهند تا اشخاص قادر باشند به رای صادره اعتراض کنند ، در مورد اعتراض به حکم حجر نیز این امکان وجود دارد ، مگر آنکه شخص از قبل ، عدم اعتراض خود را به صورت کتبی اعلام کرده باشد.

اعتراض به رای صادره از حقوق هر فردی در جامعه است و اگر در صدور رای حجر اعتراضی انجام گیرد ، به طور خودکار اجرای حکم به عقب خواهد افتاد ،  تا زمانی که نتیجه اعتراض و تجدید خواهی صادر شود ، قاضی باید با رعایت تمام شرایط پذیرای تجدید نظر خواهی باشد و شرایط را بررسی و رای قطعی را صادر کند.

در صورت بروز مشکل در زمینه حکم حجر و رفع آن می توانید از مشاوره حقوقی وکیل خانواده مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *