عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

آثار اجاره نامه چیست؟

[تعداد: 2   میانگین: 2.5/5]

آثار اجاره نامه

از عقد اجاره به عنوان یکی از مهمترین عقود معین نام می برند. از بدوی ترین آثار اجاره نامه می توان به تصرف مستاجر در عین مستاجره برای مدت مشخص، در ازای پرداخت مبلغی مشخص به صورت ماهیانه یا یک جا از سوی مستاجر به موجر یا مالک ملک است. این توافق دو طرفه که به صورت عرفی و قانونی در قالب قراردادی کتبی به امضای طرفین می رسد، می تواند به صورت سندی عادی یا رسمی تنظیم شود. نظر به اینکه قرارداد به چه صورتی تنظیم شده باشد، مرجع صالح برای رسیدگی به دعاوی و اختلافات پیش آمده ناشی از تنظیم قرارداد نیز متفاوت خواهد بود.

همانطور که در تشریح آثار اجاره نامه اشاره شد، نقل و انتقال ملک توسط اجاره نامه در ازای دریافت اجاره بها انجام می شود. بنابراین اشاره به مبلغ اجاره بها در متن اجاره نامه ضروری است. با تعیین این مبلغ، مستاجر موظف می گردد در فواصل زمانی تعیین شده به پرداخت این مبلغ بپردازد.

اثر اجرت المثل ایام تصرف بر عقد اجاره

یکی از آثار اجاره نامه که بیشتر در صورت اتمام مهلت قرارداد اجاره مفهوم می یابد، اجرت المثل ایام تصرف است. به صورتی که اگر مستاجر پس از پایان مهلت قرارداد اجاره به تصرف خود بر ملک به صورت غیر قانونی و بدون اذن مالک ادامه دهد، موجر حق دارد تا بابت زمان تصرف غیر قانونی مستاجر اقدام به مطالبه اجرت المثل ایام تصرف از طریق مراجع قانونی و قضایی نماید.

این اثر ناشی از ماده ۴۹۴ قانون مدنی است که حذف آثار اجاره نامه را منوط به انقضای مهلت اجاره دانسته است. در همین ماده قانون، مفهوم اجرت المثل ایام تصرف بیان شده است. بنابراین در صورتی که تصرف بیش از موعد مقرر در قرارداد اجاره توسط مستاجر با کسب اجازه از موجر بوده باشد، امکان دریافت اجرت المثل وجود ندارد.

تملک منفعت و عوض

یکی دیگر از آثار اجاره نامه ، به وجود آمدن تملک است. به این معنی که به مجرد عقد قرارداد اجاره، تمامی منافع حاصل از عین مستاجره به مستاجر واگذار می شود. این تنها در صورتی که است که مورد اجاره معین بوده و کلی نباشد. یکی دیگر از آثار اجاره نامه ، عوض است که متعلق به مالک یا موجر است. مالک حق دارد کلیه عوض ملک اجاره را به صورت یکجا از مستاجر دریافت نماید. اما موجر در صورتی می تواند مالکیت قطعی ملک را داشته باشد که مستاجر توانایی استفاده از کلیه منافع انتقال یافته را داشته باشد. بنابر این به منظور اینکه در صورت از بین رفتن منافع، امکان بازپرداخت اجاره های قبلی وجود داشته باشد، به طور معمول اجاره بها به صورت اقساط توافقی بین موجر و مستاجر پرداخت می شود.

علاوه بر این، در صورتی که مدت اجاره بر اساس قرارداد بوده باشد یا منفصل از عقد باشد، فرقی در مالکیت مستاجر برای منافع پیش بینی شده ایجاد نمی کند.

در صورت بروز مشکل در زمینه عقد قرارداد اجاره و آثار اجاره نامه می توانید از مشاوره حقوقی وکیل ملکی مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *